Haber

ABD Uzay Komutanlığı Karargahı Colorado’da Kalacak

ABD Lideri Joe Biden, Trump döneminde Alabama’ya taşınması kararlaştırılan ABD Uzay Komutanlığı karargahının kalıcı olarak Colorado’da kalmasına karar verdi.

Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Biden’ın kapsamlı değerlendirmesi sonucunda ABD Uzay Komutanlığı karargahının kalıcı lokasyonu olarak Colorado Springs’i seçtiğini Savunma Bakanlığı’na bildirdiği belirtildi. üst düzey askeri liderlerle.

Açıklamada, ABD Uzay Komutanlığı Karargahının Colorado Springs’teki konumunun, kritik bir dönemde ulus için uzay alanında en yüksek hazırlığı garanti ettiğine dikkat çekilerek, “Bu aynı zamanda komuta askeri uzay gücünün çok alanlı küresel operasyonlar için planlanmasını da içeriyor. saldırganlığı caydırmanın ve ulusal çıkarları savunmanın en etkili yolu, uygulanmasını ve bütünleşmesini sağlayacaktır.” ibaresi yer aldı.

ABD medyasında yer alan değerlendirmelerde, Uzay Komutanlığı lideri General James Dickinson’ın Biden’ı karargahın Colorado’da kalması konusunda ikna ettiği, ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığının ise karargahın kalıcı olarak Huntsville, Alabama’ya taşınmasından yana olduğu belirtildi.

Biden’ın, uzayda Çin ile rekabet etmek için Colorado Springs’te kalmanın uzun vadede daha faydalı olacağına inandığı bildiriliyor.

Colorado, eski Lider Donald Trump döneminde 2019 yılında kurulan ABD Uzay Komutanlığı Karargahı için geçici olarak seçildi. Trump, başkanlığının son günlerinde karargahı Alabama’ya taşıma kararı aldı.

Siyasi gözlemciler Biden’ın son kararında Colorado’nun Demokrat, Alabama’nın ise Cumhuriyetçi olmasının etkili olmuş olabileceğine dikkat çekse de Biden yönetimi yetkilileri kararda keyfi bir siyasi kriter olmadığını savundu.

manavgatajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu