Ekonomi

AB’den kritik hammadde adımı

Avrupa Birliği (AB) hükümetleri ve parlamenterler adına görüşmelerde bulunan AB müzakerecileri, başta Çin olmak üzere diğer ülkelere bağımlılığı azaltmak amacıyla lityum ve nikel gibi kritik hammaddelerin yerel tedarikine ilişkin bir yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya vardı.

Avrupa Komitesi, AB’nin saf teknoloji ürünleri üretiminde ABD ve Çin ile rekabet edebilmesini sağlayan stratejisinin en önemli modülü olan Kritik Ham Element Yasasını Mart ayında teklif etti.

Teklife göre AB, 2030 yılına kadar yıllık 16 “stratejik hammadde” ihtiyacının en az yüzde 10’unu çıkaracak, en az yüzde 40’ını işleyecek ve en az yüzde 25’ini geri dönüştürecek.

Avrupa Parlamentosu ve AB hükümetlerinden oluşan AB Konseyi ortak bir metin üzerinde anlaşmak zorunda kaldı. Dün varılan anlaşma, söz konusu yasanın 2024 yılının başında yürürlüğe girmesinin önünü açtı.

Müzakereciler ayrıca stratejik hammaddeler listesine alüminyumun yanı sıra sentetik grafitin de eklenmesi konusunda anlaştılar. Doğal grafit zaten listedeydi.

Sentetik grafitin dahil edilmesi, Çin’in grafit ihracat kontrollerini sıkılaştırma planına doğru atılmış bir adımdır.

Çin, 20 Ekim’de kritik madenlerin tedariğinin kontrol altına alınması adımı çerçevesinde ulusal güvenliğin korunması amacıyla bazı grafit ürünleri için ihracat izni talep edeceğini açıklamıştı.

Dünyanın en büyük grafit üreticisi ve ihracatçısı olan Çin, aynı zamanda dünyadaki grafitin yüzde 90’ından fazlasını rafine ederek neredeyse tüm elektrikli araç aküsü anotlarında kullanılan malzemeye dönüştürüyor.

AB, kıt toprak metalleri ve lityum gibi yeşil enerjiye geçiş için hayati önem taşıyan kaynaklar açısından Çin’e bağımlıdır.

akhisar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu