Haber

Birleşik Krallık ara seçimi: Sunak’ın partisi 3 seçim bölgesinden 2’sini kaybetti

İngiltere’de üç seçim bölgesinde yapılan ve iktidardaki Muhafazakar Parti için bir ‘sınav’ olarak görülen ara seçimlerde Kurmay Partisi ve Liberal Demokrat Parti iki seçim bölgesini kazanırken, Muhafazakarlar eski Başbakan Boris Johnson’ın seçim bölgesinde az farkla oy aldı. İşçi Partisi, Kuzey Yorkshire bölgesindeki Selby ve Ainsty seçim bölgesinde değerli bir kazanç elde etti.

İşçi Partisi Adayı Keir Mather, bir önceki seçimde Muhafazakar Parti lehine 20 bin 317 oyluk farkı kapatarak tarihin en büyük geri dönüşünü yaptı. 25 yaşındaki Keir Mather aynı zamanda mevcut Birleşik Krallık Parlamentosunun en genç üyesi olmaya da hak kazandı. Liberal Demokrat Parti ayrıca Somerset bölgesindeki Somerton ve Frome seçim bölgelerinde 11.000’den fazla oyla liderliği ele geçirdi.

Muhafazakar Parti, Londra’nın kuzeybatısındaki eski başbakan Johnson’ın seçim bölgesi olan Uxbridge ve South Ruislip’te az farkla kazandı.

‘Şu anda halk için durum çok zor’

Johnson’ın seçim bölgesinde bire bir yapılan seçimin ardından yapılan ikinci sayımda Muhafazakar Parti’nin 495 oy farkla kazandığı açıklandı. Ana muhalefet Kurmay Partisi burada da kazanmayı umuyordu. Parti, yenilgiden Personel Partisi Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’ın Ultra Düşük Emisyon Bölgesini (ULEZ) genişletmesini sorumlu tuttu.

Gölge İş Bakanı Jonathan Reynolds şunları söyledi: “Şu anda halk için durum çok zor. Ev kredisi, enerji faturası. Şimdi ek masraf potansiyeline sahip zorlu bir meydan okuma olacak.” ULEZ kapsamında Londra’nın belirli bölgelerinde en çok kirleten araçların kullanılabilmesi için ek bir ücret ödenmesi gerekiyor. Ağustos ayından itibaren bu alanı genişletme planları tepkiyle karşılandı. (BBC Türkçe)

catalpinarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu