Ekonomi

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 0,15 artışla 5.143,38 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 7,82 puan ve yüzde 0,15 yükselerek 5.143,38 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,19 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,14 arttı. Şube endekslerinin ortasında en çok kazandıran yüzde 0,60 ile bağlantı olurken, tek kaybeden bankacılık oldu.

Dün dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü %0,21 değer kaybıyla 5.135,55 puandan kapattı.

Analistler, dünya genelinde merkez bankalarının yakın gelecekte faiz artırımlarına son vereceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle küresel piyasaların olumlu yönde ilerlediğini belirtti.

Analistler, ABD’de bu hafta açıklanan enflasyon verilerinin yatırımcıları görece rahatlattığını belirtirken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ardından şahin politikalarına son vereceği tahminini güçlendirdi.

Analistler, işgücü piyasasındaki zayıflama sinyallerinin yanı sıra Fed’in geçen yıldan bu yana uyguladığı politika adımlarının ardından enflasyonda yaşanan düşüşün bankanın elini rahatlattığını kaydederek, ülke ekonomisinin yumuşak iniş yapabileceği beklentisinin öne çıktığını belirtti.

Analistler, bugün yurt içinde kısa vadeli dış borç stokunun, ABD’de perakende satışların, yurt dışında ise sanayi üretiminin, kapasite kullanımının ve Michigan Üniversitesi güven endeksinin takip edileceğini kaydetti. konumunda olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu