Ekonomi

Deutsche Börse, 2024’te düzenlenmiş kripto para borsasını açacak

Deutsche Börse AG, dijital varlıklar bölümündeki ayak izini genişletirken 2024 yılında düzenlenmiş bir kripto para borsası açmayı planlıyor. Bu hamle, Almanya’nın yaklaşan kripto düzenleme değişiklikleriyle uyumlu ve borsa hem kurumsal yatırımcılara hem de perakende tüccarlara hitap edecek. Bugün yapılan bir duyuruya göre şirket, dijital varlıkların kesintisiz ticaretini kolaylaştırmak için düzenlenmiş bir stabilcoin de sunmayı planlıyor.

Alman borsa operatörü, “Horizont 2026” raporunda kripto entegrasyonu ve D7 dijital menkul kıymetler sicilinin gelişimini hızlandırma planlarını açıkladı. Rapor, firmanın kripto para birimleri de dahil olmak üzere çeşitli varlıklar için tokenizasyon, ticaret, takas ve saklama hizmetleri için bir platform sunma niyetini vurguladı. Ancak stabilcoinlerin ve Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC’lerin) bu platformdaki rolü ima edildi ancak netlik kazanmadı.

Ayrıca Deutsche Börse’nin D7 sistemi, Commerzbank AG, DekaBank, Vontobel Holdings AG ve LBBW gibi büyük müşterilere 3 milyar Euro (EUR1 = 1,0681 ABD Doları) değerinde menkul kıymet ihraç etti. Firma ayrıca yatırım fonu dağıtımı için FundsDLT’ye ve müzik endüstrisi tokenizasyonu için 360X Music AG’ye stratejik yatırımlar yaptı.

Dijital varlıklara yönelik bu hamle Deutsche Börse’nin ilk hamlesi değil. Deutsche Börse Xetra, 2021 yılında Londra merkezli ETC Group tarafından satın alınacak. Litecoin ETP’sini listeleyerek kriptoya olan bağlılığını göstermişti. Diğer finansal kurumlar da kripto alanında adımlar atıyor. Almanya’nın üçüncü büyük bankası olan DZ Bank, kurumsal yatırımcılara kripto saklama hizmetleri sunmaya hazırlanıyor.

1,43 trilyon dolarlık kripto para piyasası, kurumsal yatırımcıların artan ilgisi ve AB’nin MiCA çerçevesi ve Alman kripto düzenlemeleri gibi düzenleyici gelişmeler nedeniyle önemli bir büyümeye hazırlanıyor. Boerse Stuttgart gibi diğer borsalar Nisan 2022’de kripto para ticareti sunmaya başladı ve London Stock Exchange Group 2024’te faaliyete geçecek. BitcoinVadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde takas hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-ugurludag.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu