Haber

Gençlere Gönül Coğrafyasını Okumaya Davet

Büyükşehir, Kocaeli’de lise öğrencilerine yönelik “Dersaadet İstanbul” adıyla ödüllü “Gönül Coğrafya Okumaları” yarışması düzenliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kültür, sanat ve spor faaliyetlerini desteklemek ve yetenekli gençlere fırsat tanımak amacıyla ortaokul öğrencilerine yönelik ödüllü “Gönül Okumaları Coğrafyası” yarışması düzenliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın liderliğinde, Kocaeli’de lise öğrencilerine fırsat vermek ve desteklemek amacıyla düzenlenen ‘Gönül Coğrafya Okumaları’ yarışmasında yetenekli gençler ödüllendirilecek.

GENÇLERİ ÖNEMSEYEN BİR BÜYÜKŞEHİRLİ

Gençlerin kültürel, sosyal ve sportif alanlarda gelişimine önem veren Başkan Büyükakın, gençlere her zaman öncelik verdiklerini ve desteklediklerini belirtti. Gençleri önemseyen Önder Büyükakın, her bir gencimizi yarışmaya katılmaya davet ederek, “Dersaadet İstanbul” temalı bu yarışma ile liseli gençleri ödüllendirmenin yanı sıra gençlerimizin edebiyatlarını keşfetme fırsatı yakalayacaklarını belirtti. yön ve görüşlerini yazacakları eserlerle ortaya koyarlar.

“DERSAADET İSTANBUL” TEMASLI

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı, Gençlik Eğitimi Şube Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle; Kocaeli genelinde eğitim gören lise öğrencilerine yönelik olarak bu yıl beşincisi “Dersaadet İstanbul” temalı “Gönül Okumaları Coğrafyası” yarışması düzenleniyor.

HER ÖĞRENCİYE İKİ MAKALE

Kocaeli’nin 9 ilçesi ve 11 yerinde Kocaelili gençlere hizmet veren Akademi Liseler biriminin hazırlayıp takip ettiği “Dersaadet İstanbul” konulu yarışmaya katılacak öğrenciler belirlenen İstanbul üzerine şiir, hikâye ve deneme yazacak. tema. Bu süreçte yarışmaya kayıt yaptıracak her öğrenciye Yahya Kemal’in Aziz İstanbul ve Okay Tiryakioğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Han romanı hediye edilecek.

YARIŞMANIN KONUSU

Gönül Coğrafya Okumaları Projesi kapsamında Kocaeli’de öğrenim gören tüm resmi ve özel lise öğrencilerini kapsayacak yarışmanın konusu “Dersaadet İstanbul” olarak belirlendi. Bu yıl projeye dahil olacak öğrenciler Yahya Kemal’in Aziz İstanbul adlı eseri ve Okay Tiryakioğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Han romanını okuyarak yarışa hazırlanacaklar. Bu iki eserin temini ile ilgili olarak, katılımcı okulların kokeli.bel.tr adresine öğrencilerini kaydettirmeleri durumunda ilgili eserler 19 Mart’tan sonra okullara teslim edilecektir. Seçilen kitaplara göre öğrenciler şiir, deneme ve hikâye kategorilerinde yarışmaya katılabilecekler. “Gönül Coğrafyası Okumaları” yarışması Kudüs’e Mektup ile başladı. Balkanlar temasıyla hızlı bir şekilde devam eden yarış, sonraki yıllarda sırasıyla Türkistan ve Hicaz temasıyla devam etti.

KATILIM ŞARTLARI

Yarışmaya katılan öğrencilerin kayıtları okul rehber öğretmenleri tarafından yapılacaktır. Eserler kayıt yaptıran her öğrenciye dağıtıldıktan sonra Mayıs ayı sonuna kadar öğrencilerimize okuma yazma etkinlikleri için zaman verilecektir. Çalışmalarını el yazısı ile ya da bilgisayar ortamında yazma imkanı bulacak olan öğrenciler, dönem sonunda yazılı çalışmalarını kendilerine süreçte rehberlik eden öğretmenlerine teslim edecekler.

YARIŞMA BAŞVURU FORMU VE DEĞERLENDİRME

Başvurular, öğrencilerin kendi okullarındaki küme rehber öğretmeni aracılığıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesi (http://www.kocaeli.bel.tr/) üzerinden yapılacak. Başvurusu kabul edilen öğrenciler, kendilerine rehberlik eden öğretmenleri tarafından SMS ile bilgilendirilecektir. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru süresi içinde yazılan hikâye, deneme ve şiirler rehber öğretmenler tarafından okul idaresine teslim edilecektir.

EN YETERLİ 10 İŞ BELİRLENECEK

Okul yönetimi, çalışmaları en az biri Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olmak üzere 3 kişiden oluşan bir heyet ile inceleyecek ve her kategoride ilk 3’e giren eseri belirleyerek, çalışmaları Yüksekokulun Akademi Lise birimine gönderecektir. Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı. İlgili birime teslim alınan eserler, Büyükşehir ve Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirleyeceği heyet heyetine teslim edilecek.

BİRBİRİNE GÜZEL ÖDÜLLER VERİLECEK

Yarışmaya katılarak dereceye giren öğrenciler ve onlara rehberlik eden öğretmenlerin yarışmaya konu olan coğrafyalara geziler ve çeşitli ikramlarla ödüllendirildiği yarışmada dereceye girenlere keyifli ödüller de takdim edilecek. bu yıl da derecelendirilecek.

DERSADET SÖZCÜSÜNÜN ANLAMI

Osmanlı Türkçesinde Arapça ve Farsça bazı birleşik kelimelerden oluşan Dersaadet kelimesindeki ‘der’, Farsça kapı ve kapı anlamlarına gelmektedir. Günümüzde sıklıkla kullanılan “mutluluk” kelimesi kanaat ve iyilik, “dersaadet” kelimesi ise “mutluluk/mutluluk kapısı” anlamına gelmektedir ve geçmişten günümüze birçok metinde İstanbul’u anlatmak için kullanılmıştır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu