Haber

İran Dışişleri Bakanı: Tek Taraflı Yaptırımlar Çevreyi Korumaya Yönelik Küresel Çabaları Engelliyor

TAHRAN, 27 Şubat (Xinhua) — İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir-Abdullahiyan, bazı gelişmiş ülkelerin diğer ülkelere uyguladığı tek taraflı yaptırımların çevreyi korumaya yönelik küresel çabaları olumsuz etkilediğini söyledi.

Resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Bakan bu açıklamayı Pazar günü başkent Tahran’da düzenlenen diplomasi ve sınır ötesi çevre sorunları konulu birinci ulusal konferansta yaptığı mesajda yaptı.

Emir-Abdullahiyan, dünya çapında askeri müdahalelerden ve çevre kirliliğinden en büyük paya sahip olan bu ülkelerin uluslararası taahhüt ve yükümlülüklerini ihlal ettiklerini ve bu konudaki tarihsel sorumluluklarını göz ardı ettiklerini iddia etti.

İran dışişleri bakanı, askeri müdahale, savaş ve terörizmden oluşan “acımasız üçgenin” diğer zararlı etkilerin yanı sıra çevre ve altyapının büyük ölçüde tahrip olmasına yol açtığını vurguladı.

Bakana göre, bazı Batı Asya ülkelerindeki dış müdahaleler, artan terörizm ve güvensizlik, bu ülkelerin tüm “sınırlı kapasitelerini” tüketiyor ve çevresel kaygıların yeterince dikkat çekmesini engelliyor.

Emir-Abdullahiyan, son yıllarda Batı Asya’da yaşanan savaş ve krizlerin çevre savunma da dahil olmak üzere çeşitli departmanlarla işbirliği içinde yapılan altyapıyı ya zayıflattığını ya da yok ettiğini belirtti.

İranlı diplomat, bu koşullar altında çevrenin korunmasını sürdürülebilir bir şekilde yönetmenin önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu sözlerine ekledi.

polateliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu