Haber

Netanyahu ateşkes çağrılarını reddetti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, uluslararası toplumun ateşkes davetlerini reddederek, “Ateşkes çağrıları İsrail’e Hamas’a teslim olma, teröre teslim olma, barbarlığa teslim olma çağrısıdır. Bu olmayacak” dedi.

İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar 7 Ekim’den bu yana devam ederken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu uluslararası toplumun ateşkes çağrılarını reddetti. Netanyahu basın toplantısında savaşı İsrail’in başlatmadığını ancak kazanacağını belirterek, Hamas’ın İran’ın yarattığı “şer ekseni”nin bir parçası olduğunu iddia etti.

ABD’nin, 2. Dünya Savaşı’nda Pearl Harbor’ın bombalanması veya 11 Eylül 2001’deki terör saldırısı sonrasında ateşkesi kabul etmeyeceği gibi, İsrail’in de 7 Ekim’deki korkunç saldırı sonrasında Hamas’la düşmanlığın sona ermesini kabul etmeyeceğini vurgulayarak, Netanyahu, “Ateşkes çağrısı” İsrail’e Hamas’a teslim olma, teröre teslim olma, barbarlığa teslim olma çağrısıdır. Bu olmayacak” dedi.

İncil’den alıntı yapan Netanyahu, barış ve savaş zamanlarının olduğunu, artık savaş zamanının geldiğini vurgulayarak, “Ortak geleceğimiz için bir savaş. Bugün medeniyet güçleriyle barbarlık güçlerinin arasına bir çizgi çekiyoruz.”

İstifa etmeyi düşünüp düşünmediği yönündeki soruya Netanyahu, “Onları tarihin çöplüğüne atacağız. Amacım bu. Bu benim sorumluluğum.”

Netanyahu, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında öldürülen sivillerle ilgili olarak “masumların kasten öldürülmesi ile her meşru savaşa eşlik eden kasıtsız ölümler arasında ahlaki bir ayrım” olması gerektiğini öne sürdü. – TEL AVİV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu