Haber

Rusya, BM Güvenlik Konseyi’ni Kuzey Akım boru hatlarına yönelik sabotaj soruşturmalarını kolaylaştırmaya çağırdı

MOSKOVA, 16 Haziran (Xinhua) — Rusya, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarına yönelik sabotaj soruşturmalarını kolaylaştırması için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulundu.

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, “İsveç, Almanya ve Danimarka tarafından yürütülen sözde ulusal soruşturmalarda ilerleme kaydedilmediğine Güvenlik Konseyi’ndeki meslektaşlarımızın dikkatini çektik” dedi. Perşembe günü bir basın toplantısı.

Rusya’nın bu soruşturmalarda kaydedilen ilerlemelerden haberdar olduğu yönündeki iddiaları reddeden Polyanskiy, Rusya’nın uluslararası soruşturma istediğini ve sabotajın sorumlularının cezalandırılmasından yana olduğunu vurguladı.

Polyanskiy, “Ülkem, bu olayın nedenlerini öğrenmek için mümkün olan her şeyi yapacaktır. Uluslararası bir soruşturma yürütmek ve bu iğrenç suçun sorumlularını cezalandırmak için çaba göstereceğiz” dedi.

Rusya’dan Almanya üzerinden Avrupa pazarlarına doğal gaz taşıyan Kuzey Akım boru hatları, geçtiğimiz Eylül ayında Baltık Denizi’nde meydana gelen patlamalarda ağır hasar gördü. Kuzey Akım 1, patlama sırasında çalışır durumdaydı. Kuzey Akım 2 ise işletmede olmamasına rağmen doğalgazla dolduruldu.

haberagli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu