Haber

Tunus’ta iki siyasi aktivist daha gözaltına alındı

Tunus’ta muhalefetin çatı oluşumu Ulusal Kurtuluş Cephesi üyesi Anayasa Profesörü Cevher bin Mubarak ve siyasi aktivist Şeyma Issa’nın gözaltına alındığı bildirildi.

Bin Mübarek’in siyasi aktivist ve Darbeye Karşı Yurttaş Girişimi Sözcüsü olan babası İzzeddin el-Hazki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, oğlunun sabah saatlerinde terör örgütleri tarafından gözaltına alındığını duyurdu.

Hazki, mesajında ​​şu sözlere yer verdi:

“Oğlum Cevher, özgür ve vatansever aktivistlerin arasına katılmak üzere Busuşada’daki Terörle Mücadele Merkezi’ne götürüldü. İlkelerine bağlı, haklı davasını savunan ve başkalarının mutluluğu için çalışan oğlumla gurur duyuyorum.”

Öte yandan Tunuslu siyasetçi ve avukat Semir Dilo, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, müvekkili Şeyma İssa’nın gözaltına alınarak sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Merkezi’ne götürüldüğünü bildirdi.

Tunus makamlarından gözaltılara ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ülkede çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve STK temsilcisi gözaltına alındı.

Tunus’ta gözaltılar Nahda Hareketi’nin eski liderlerinden Abdülhamid el-Celasi, İş ve Özgürlükler İçin Demokratik Blok Partisi üyesi Hiyam et-Turki ve işadamı Kemal Latif’in “devlete komplo kurmak” suçlamasıyla tutuklanmasıyla başladı. 13 Şubat’ta güvenlik”.

Nahda Hareketi, 14 Şubat’ta Nahda’nın Genel Başkan Yardımcısı ve eski Yardımcısı Nureddin el-Bahiri ile Mozaik FM Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Butar’ın gözaltına alındığını duyurdu.

Gözaltı sürelerinin tamamlanmasının ardından Bahiri ve Butar’ın tutuklu yargılanmalarına karar verildi.

Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi’nin eski Büro Müdürü Fethi Kemmun da 16 Şubat’ta gözaltına alınmıştı.

Nihayet 22 Şubat’ta Cumhuriyetçi Parti Genel Sekreteri İsam el Şaabi’nin terör örgütleri tarafından gözaltına alındığı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu