Yaşam

Dünyanın en yaşlı aslanlarından biri olan Loonkiito öldürüldü

Dünyanın en yaşlı aslanlarından biri olduğu düşünülen Loonkiito, Kenya’da çobanlar tarafından vurularak öldürüldü. 19 yaşındaki aslan, Çarşamba akşamı Kenya’nın güneyindeki Amboseli Ulusal Parkı sınırındaki Olkelunyiet köyünde çiftlik hayvanlarını avlarken öldürüldü.

Aslanların korunmasıyla ilgili faaliyetler yürüten “Aslan Muhafızları” örgütü, Loonkiito’nun “Afrika’nın ve tüm ekosistemin en yaşlı erkek aslanı” olduğunu söyledi. Aslanların birçoğu doğal hayatlarında birden fazla 13 yıl yaşarlar. Dünya Yaban Hayatı Federasyonu’na göre, aslanların neredeyse tamamı Afrika’da, az sayıda Hindistan’da yaşıyor.

‘YİYECEK ARAMAYA KÖYE GELDİ’

Kenya Yaban Hayatı Servisi (KWS) Sözcüsü Paul Jinaro, aslanın yaşlı ve zayıf olduğunu ve yiyecek aramak için parktan köye geldiğini belirtti. Jinaro, Loonkiito’nun ülkedeki en yaşlı aslan olup olmadığını doğrulamadı ancak “çok yaşlı” olduğunu belirtti.

Aslan Muhafızları, ülkedeki kuraklığın vahşi yaşam için avlanmayı giderek zorlaştırdığını, bu nedenle aslan-insan çatışmalarının giderek arttığını belirtti. Kuruluş, çaresizlik içindeki aslanların hayvan avlamak için yerleşim yerlerine girdiğini kaydetti. (BBC Türkçe)

safranboluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu