Haber

Uluslararası Göç Örgütü Afrika Boynuzu Bölgesindeki Göçmenler İçin Yardım Çağrısı

NAIROBI, 15 Şubat (Xinhua) — Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve 47 ortağı, Afrika Boynuzu bölgesindeki 1 milyondan fazla göçmene yardım etmek için 84 milyon ABD doları tutarında bir finansman davet etti.

Bir Birleşmiş Milletler göç örgütü olan IOM, Salı akşamı Kenya’nın başkenti Nairobi’de yaptığı açıklamada, fonun Afrika Boynuzu’ndan Doğu Rotası boyunca yardıma muhtaç ve yardıma muhtaç çok sayıda göçmene ve ev sahibi topluluklara insani yardım sağladığını söyledi. Yemen. ve kalkınma yardımı sağlamak için kullanılacağını.

Afrika Boynuzu için Bölgesel Göçmen Müdahale Planı ve Yemen Çerçevesi aracılığıyla yapılan bu davet, bölgedeki göçmenlerin karşı karşıya olduğu kritik insani ihtiyaçların yanı sıra savunma riskleri ve savunmasızlıklarını ele alacak ve hayat kurtarma ve dayanıklılık girişimlerinin sunumunu artıracaktır. Ayrıca, göçmenler ve yerleşik topluluklar için uzun vadeli sürdürülebilir çözümlerin uygulanmasını da sürdürecektir.

IOM, “Afrika Boynuzu’ndan Yemen’e ve Körfez ülkelerine hareketlilik, sosyoekonomik faktörler ve daha klasik mevsimsel faktörlerin yanı sıra her zaman birbirine bağlı güvensizlik ve çatışma krizleri, sert iklimler ve halk sağlığı acil durumları tarafından tetiklenmeye devam ediyor” dedi. Bir açıklamada. eder” dedi.

Her yıl binlerce göçmen Afrika Boynuzu’ndaki ülkelerini terk ederek Doğu Rotası üzerinden Körfez ülkelerine doğru yola çıkıyor. Göç Örgütü, göçmenlerin çoğunun Kızıldeniz’i tehlikeli bir şekilde geçerek Somali’deki Bossaso ve Cibuti’nin kıyı kasabası Obock üzerinden karayoluyla Yemen’e ve ardından Körfez ülkelerine geçtiğini belirtiyor.

IOM’ye göre Doğu Rotası, dünyanın en yoğun, en karmaşık ve tehlikeli göç yollarından biridir. Genel olarak, 2022’de Cibuti’ye giren göçmenlerin sayısı bir önceki yıla göre neredeyse iki katına çıktı.

Aynı yıl, 89 göçmenin tehlikeli ulaşım, hastalık, zorlu çevre koşulları, denizde boğulma ve şiddet nedeniyle yol boyunca öldüğü veya kaybolduğu bildirildi. Öte yandan, çok sayıda ölüm ve kayıp bildirilemedi.

haber-karacabey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu