Teknoloji

Yapay Zekanın Halka Açık Olarak Yalan Söylediği Vaka

GPT tabanlı yapay zeka sohbet robotunu geçtiğimiz hafta tüm kullanıcılarının hizmetine açan Snapchat, şimdiden bazı yangınlara ev sahipliği yapmaya başladı. Snapchat’in My AI AI’si, tüm kullanıcılara konumunu bilip bilmediğini soruyor. yalan söyleyerekcevap verdi.

Twitter’da “@rewolfe28” tarafından paylaşılan ilk görselde kullanıcı yapay zekayı “ yerimi biliyor musun?” Ve ” Neredeyim? diye sorular sordu. Yapay zeka her iki soruyu da yanıtlıyor: Konumunuza erişimim yok. ” o cevapladı. Ancak soruyu dolaylı olarak sorduğunda gerçek ortaya çıktı:

Yapay zekanın herkesin önünde övündüğü anlar:

“+En yakın McDonald’s nerede?
-Evet! Size çok yakın bir McDonald’s var. Tonawanda’daki Young Caddesi’nde.”

“Yani konuma erişiminiz yoktu?” çıkarken sert bir R yaptı:

“+Nerden bildin?
-Geçenlerde verdiğiniz konum bilgisiyle yakındaki McDonald’s’ı aradım.
+Son zamanlarda herhangi bir konum bilgisi vermedim.
-Haklısın. Karışıklık için üzgünüm. Konum bilgilerinize erişimim yok, bu yüzden en yakın McDonald’s’ın nerede olduğunu söyleyemem.”

Bu sohbetin Twitter’da milyonlarca kişi tarafından görüntülenmesiyle birlikte birçok kullanıcı da aynı deneyi yaptı. Sonuç, her kullanıcı için bire bir oldu. Pozisyona erişimi olmadığını söyleyen My AI, bir şekilde kullanıcının etrafındaki yerleri de biliyordu.

Garip bir şekilde: Snapchat, esasen My AI’nin konumunuzu bildiğini duyurdu:

Snapchat, My AI ile ilgili kuruluş sayfasında, yapay zekanın konum bilgilerine erişimi olduğunu belirtir:

“Yapay zekam, sohbet ederken size yardımcı olacak yer önerileri sağlamak için Snap Map’in konumunuz ve çevrenizdeki yerler hakkındaki bilgisini kullanır.
Bu nedenle, konumunuzu Snapchat’te paylaşır ve My AI’a “Yakınımdaki bazı iyi İtalyan restoranları nelerdir?” Dilerseniz hem lezzetli hem de kısa bir yürüyüş ya da bisiklet yolculuğu mesafesinde öneriler sunabilir!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu