Haber

Hatay’da bir aile taşındıkları evde depreme dayanıklı olduğu için telef oldu.

Türkiye’nin tarihi sarsıntı felaketiyle sarsıldı.

Aradan 24 gün geçen facianın ardından acı hikayeler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde öğretmenlik yapan Refik ve Özge Çapar, çocukları 17 yaşındaki Nora ve 10 yaşındaki Doruk Ali ile birlikte yeni yapılan apartmandan depreme dayanıklı sandıkları daire satın aldı. , 3 yıl once.

Kredi ödemeleri devam eden evleri ilk depremde yıkıldı. Kapari ailesi vefat etti. Refik Çapar’ın halası Meryem Çapar, müteahhitin depreme dayanıklı diye pazarladığı evi çok yüksek fiyata aldıklarını ve krediyi ödemeye devam ettiklerini söyledi.

“Cenazelerine 3 gün sonra ulaşabildik”

Albino “Apartmanın en üst katında oturuyorlardı. Cenazelerine 3 gün sonra ulaşabildik. Baba kız birbirlerine sarılarak öldüler. Bina hemen çöktü, hareket edemez hale geldiler. Ertesi gün onunkini bulduk. En küçük çocukları da onun odasındaydı.”dedi.

Cesetleri kürekle çıkardılar.

Yaşadıklarını kabus olarak anlatan Meryem Çapar, şunları söyledi: “Depremle uyandık, güçlükle dışarı çıktık. Evdeki eşyalar üzerimize dökülmeye başladı. Dışarıda şiddetli yağmur yağıyordu, hava çok soğuktu.

Sadece pijamalarımızla kalmıştık. Kayınvalidemler karşıda oturuyorlar ve evleri çok eski, eşim ve kardeşlerim dışarı çıkardılar. Çok şükür yakışıyorlar. Arabalara geçtik, artçı sarsıntılar devam etti.

Yengemin telefonu birkaç kez çaldı, cevap yok. Bir şey olmaması için dua ettik. Güneş iyice parlayınca araba ile merkeze gittiler, tam bir faciaydı. Dairenin yıkıldığını gördüler. Yardım gelmedi, köye döndük. Bayanlar olarak biz de dışarı çıkmaya gittik. Kazma ve kürekle kazdılar” dedi.söz konusu.

Meryem Çapar, enkazdan ses gelmediği için AFAD ekiplerinin müdahale edemeyeceklerini söylediğini bildirdi. “Bizimki en üst katta oturuyordu. 3 gün sonra kayınvalideme ve kızına ulaştık, birbirlerine sarılıyorlardı. Bina hızla çöktü, hareket edemiyorlardı. Ertesi gün kocasını bulduk. üçünü gömdüler. En küçük çocukları Doruk Ali’yi aramaya devam ettik. Bebeğim odasındaydı ve hiç kıpırdamadı”söz konusu.

Depreme dayanıklı olarak satın alındı.

Çapar, taşındıkları evin hala ayakta olduğunu söyledi. “3 yıl önce kredi çekip yeni ev aldılar. Evi eski olduğu için değiştirdiler ve hala taksitlerini ödüyorlardı. Bina ilk çökenlerdendi, eski evler yıkılmadı. İçindekiler geldi. sağlam vaziyette çıkmış.mithat gür isimli bir müteahhitten almışlar.adamın yaptığı bütün binalar yıkılmış o gece kaçmış ,bulunmamış.

Samandağ’da çok sayıda yapı bulunmaktadır. Beyin sarsıntısına dayanıklı diye satıyordu. Çok para ödediler. Konutu satın aldığında daha sonra fiyatı yükselterek bir çok sıkıntıya neden oldu. Bize mezar oldu.

Kayınvalidem ve eşi öğretmendi. Kızları Nora 17 yaşında üniversite sınavlarına hazırlanıyordu. Derslerinde başarılıydı, sınavlarda başarılıydı. Tıp okumayı çok istiyordu. Oğulları Doruk Ali ilkokul dördüncü sınıftaydı. Ayrıca çok başarılıydı, çok güzel piyano çalıyordu. Hayatımız bir gecede bir oldu”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu