Teknoloji

James Webb uzak evrende 6 büyük gökada keşfetti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirilen James Webb teleskobu, 25 Aralık 2021’de başarıyla fırlatıldı ve yuvasına yerleştirilerek çalışmaya başladı. yörünge.

Eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alacak olan James Webb Uzay Teleskobu, güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni gezegenlerde yaşam olup olmadığını araştırıyor.

James Webb 6 büyük galaksi keşfetti

ABD’de yeni yayınlanan çalışmada James Webb Uzay Teleskobu’nun 6 büyük gökada keşfettiği bildirildi.

Çalışmanın ortak yazarlarından Penn State Üniversitesi’nde astronomi ve astrofizik profesörü olan Joel Leja, teleskopla keşfedilen 6 gökadanın beklenenden çok daha büyük olduğunu belirterek, “küçük, genç, bebek gökadalar” bulmayı beklediklerini söyledi. , ancak “bizimki kadar olgun galaksiler” keşfettiler.

Kara delik olma ihtimalleri var.

Keşfedilen galaksilerin, evrendeki ilk galaksileri temsil eden modellerin yüzde 99’uyla çeliştiğinin belirtildiği çalışmada, söz konusu galaksilerin nasıl oluştuğu ve geliştiği konusunda bilim insanlarının bir kez daha düşünmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Lego, “Veriler bunların olası galaksiler olduğunu öne sürse de, bu nesnelerden birkaçının gizli süper kütleli karadelikler olabileceğini düşünüyorum.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu